Böbrek taşlarının oldukça fazla çeşitleri vardır. Bunların arasında kalsiyum oksalat taşları oldukça sık görülmektedir. Enelikle böbrek taşlarında kalsiyum ağırlığı vardır.

Böbrekte enfeksiyona bağlı taşlar oluşabilmektedir. Böbrekte ürik asit taşları da olabilmektedir ki bunlar da metabolizma bozukluklarından meydana gelmektedir. Bunun dışında daha nadir olarak görülen taşlar da olmaktadır ancak en fazla görülen taş tipleri kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfat taşlarıdır.

Böbrek taşlarının neden oluştuğuna dair bilgiler vardır ama bunlar tüm taşlar için geçerli değildir. Nedeni anlaşılamayan taş oluşumları da vardır. Taşlar ufak boyuttayken idrarla atılamadıkları için böbrek içerisinde büyümektedirler. İdrar da belirli maddelerin yoğunluğu arttıkça bunlar kristalleşmeye başlamaktadır. Daha sonra da taş oluşmaktadır. Bazen de bir maddenin üzerinde ayrı bir katman oluşmaktadır.

Bu da taş oluşumuna neden olabilmektedir. Böbrekte papilla denilen bir alan vardır ve papilla idrarın en yoğun olduğu alandır. Buradaki kristaller idrarla akılamazsa taş oluşumuna neden olmaktadır.

En sık görülen taşlar hanileridir? Sorusu bu biçimde cevap bulmaktadır. Böbrek ağrısı bir insanın yaşamı boyunca çekeceği en şiddetli ağrılardan birisi olabilir. Nitekim doğum yapan bayanların arasından böbrek taşı düşürenler bu ağrının doğum sancısından daha ağır olduğunu dile getirmiştir. İnsanlar bu ağrıdan kurtulmak için çeşitli yollar başvurmaktadır. Fakat atılan her adımın doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğabilir.

BÖBREK TAŞI OLUŞMASININ NEDENLERİ

Böbrek taşına yol açan maddeler ürik asit, sistin, kalsiyum, oksalat gibi maddelerdir. Bu maddelerin idrarda yüksek miktarlarda bulunması böbrek taşı oluşumuna neden olur. Bazı hastalıklar, ilaçlar, beslenme alışkanlığı böbrek taşının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bunlar böbrek taşının oluşmasında etkili olan hazırlayıcı etkenlerdir.

Gut hastalarında böbrek taşı görülme ihtimali daha fazladır. Daha öncesinde böbrek taşı olan kişilerde tekrar taş oluşabilir. Böbrek taşının bu kişilerde tekrar görülme riski ilk 10 yılda %60-80 dolayındadır. Ayrıca bazı ilaçların yan etkileri böbrek kristallerinin oluşmasına neden olur.

Diğer bir neden ise beslenme alışkanlığıdır. Kola gibi asitli içeceklerin uzun süre yüksek miktarlarda tüketilmesi ve liften fakir besinlerle beslenme sonucu böbrek taşı oluşabilir. Bunların dışında alkollü içeceklerin kısıtlanması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir