Böbrek taşlarının en küçük oluşum şekli olarak tabir edilen böbrek kumlarını dökme belirtileri bireyden bireye farklılık göstersede, genel anlamda bu belirtiler aynıdır. Böbrek kumu dökme belirtileri ortaya çıktığı zaman sorunu hafif almayın ve uzman bir hekime giderek yaşadıklarınızı bir bir anlatın. Daha ciddi sorunlar yaşamadan böbrek kumu tedavi edilebilir ve olası tehlikelerin önüne geçilebilir. İşte böbrek kumu dökmenin belirtileri.

Böbrek kumu dökmenin en belirgin özellikleri taşın idrar yolunu tahriş etmesi veya tamamen tıkaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Genellikle kasık ve böbrek bölgesinde son derece şiddetli ve kramp tarzında ağrılar görülmektedir. Bu ağrılar idrar yapmadan önce veya sonra meydana çıkabilmektedir. Böbrek kumu yerleştiği yere göre idrar yapmanın özelliği ve sıklığında değişiklikler olabilir. Örneğin idrar torbasına yaklaşmış bir taş mevcutsa kişi sık sık ve az az idrar yapar.

Yukarıda belirttiğimiz ağrı belirtilerinin yanı sıra kişide bulantı kusma da görülebilir. Ayrıca yorgunluk, bitkinlikte görülebilir. Bazı durumlarda idrar yapmadan hemen önce veya hemen sonra sızıntı şeklinde kanama da görülebilir. Bütün bunların yanı sıra kişi de ateş görülmesi de son derece normaldir. İdrar olmadan idrarın gelme hissi de görülebilmektedir.

Böbrek hastalarına iyi gelen besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Pirinç böbrek rahatsızlığı olan kimselerin tüketmesi gereken bir besindir. Yumuşak dokusu ile böbreklere en az zarar veren besin olmasının yanında rahatsızlığın tedavisinde de olumlu etkilere sahiptir.
Meyve ve sebzeler vücudumuzda bulunan üre miktarını kontrol altında tutar böbreklere fazla yük binmesine engel olur. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin proteinden uzak durarak bol bol meyve ve sebze tüketmesi tavsiye edilir.

Soya proteini içeren yiyeceklerde vücudunuzun ihtiyacı olan proteini ve kalsiyumu alabiliriz. Böylelikle et ve süt ürünlerinin böbreklere verdiği yorgunluğu önleyerek sağlıklı beslenmiş olursunuz.
Böbrek hastalarının neyi tüketmesi gerektiğinden çok hangi gıdaları tüketmemesi konusunda bilgilenmesi çok önemlidir. Sadece böbrek hastaları değil sağlıklı insanların bile fazla tüketmemesi gereken gıdalar vardır. Bu gıdaların en başında sodyum yani tuz gelmektedir. Böbrek hastalarının tuz tüketmemeleri böbrek sağlıkları için çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir